Co u nas na półce z książkami

Co u nas na półce z książkami

3 września, 2014

Mówią, że jeśli chcesz naprawdę poznać człowieka to zobacz, jakie książki czyta, co leży na półce w jego bibliotece. Poniżej zdradzam parę z naszych najważniejszych książek.

Książki – rodzicielstwo

Być rodzicami. Jak przygotować się na przyjęcie dziecka, a potem wychować je mądrze i z miłością – Od tej książki wziął nazwę ten blog, a polecam szczególnie rodzicom oczekującym maleństwa lub całkiem świeżutkim.

Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci – jeśli jesteś rodzicem, to ta książka pewnie jest już też na twojej półce z książkami.

Rodzice w akcji. Jak przekazać dzieciom wartości – bardzo realne spojrzenie na wychowanie podparte solidnym doświadczeniem i bez umajania, a przy tym krótka książeczka i szybko się czyta.

O wychowaniu – nie wiem czy uda ci się znaleźć tę książkę w jakiejś księgarni, bo nakład się chyba wyczerpał. Napisana na początku XX wieku przez Jadwigę Zamoyską, oparta na Katechizmie Kościoła Katolickiego i Dekalogu. Czytałem parę razy i ciągle do niej wracam, by czerpać z jej mądrości.

Książki – charakter

Decyduj i Walcz. Podstawy formowania charakteru – jestem już znudzony coraz to nowszymi poradnikami jak żyć, jak wychowywać, jak … Ta książka wraca do klasyki i zachęca do rzeczywistej pracy, ciężkiej i mozolnej, często trudnej, bo odkrywam własne wady, słabości, grzechy, ale mającej jasny cel – dążenie do panowania nad sobą, dążenie do świętości.

Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń – a to książka trochę odmienna niż reszta na tej stronie, bo jej w biblioteczce nie mamy, ale na pewno chcę ją przeczytać.

Książki – duchowość

Pismo Święte – Rozmiłowanie w tej najważniejszej z ksiąg wskazuje cel, dla którego jesteśmy stworzeni. To wydanie Pisma Świętego pełne dokładnych przypisów i wprowadzeń pomaga rozpoznać kontekst i ułatwia modlitwę indywidualną i wspólnotową.

Katechizm Kościoła Katolickiego – odpowie na najważniejsze pytania twoje i twoich dzieci związane z wiarą, a jest ich coraz więcej.

Dzieje duszy – Mała Tereska z każdym słowem wlewa miód w serce. Prostota przepełniona pięknem miłości.

O naśladowaniu Chrystusa – Mała Tereska się z nią nie rozstawała i nosiła ją w rękawie. Daje nowe spojrzenie na życie, daje nadzieję i wyzwala od nadmiernego zamartwiania się.

Filotea, czyli droga do życia pobożnego – Będę czytał, aż w końcu wejdzie w krew z pomocą Bożą. Dla ludzi, którzy żyją bardzo aktywnie w świecie, jak my rodzice. Czyta się bardzo dobrze i stanowi poważne wyzwanie, by nie tylko czytać, ale pracować z tą książką.

Miłego dnia i wszystkiego dobrego! Do usłyszenia już niedługo :)

Rafał Szczypka

P.S.
Z góry dziękuję, jeśli zdecydujesz się kupić którąś z książek, bo wtedy księgarnia wypłaca nam mały procent za polecenie. To pozwala nam na opłacenie serwera i domeny, by strona Być rodzicami mogła nadal działać, a działa już od ponad 7 lat! :)

Czas na Twój komentarz