Zabawy z kostkami lodu

Zabawy z kostkami lodu

14 lipca, 2008

Zabawy z kostkami loduPrzeglądając ostatnio różne blogi natknęliśmy się na dosyć ciekawe zajęcia dla dzieci. Pomysł znaleźliśmy na blogu One Little, Two Little, który prowadzi mama dwójki dzieci w wieku 2 i 5 lat dzieląc się swoimi pomysłami.

Jako, że ostatnio w Polsce duże upały pomysły te nadają się również idealnie na ten czas. A już zdradzamy o co chodzi. Mówimy o różnych zabawach z kostkami lodu. Własna wyobraźnia może tu oczywiście zdziałać cuda, a my podsuniemy parę prostych pomysłów, które znaleźliśmy.

Wyławianie jednokolorowych kostek lodu z miski z wodą za pomocą łyżki do klusek

To co musimy przygotować to zamrożone w lodówce kostki lodu, miska wypełniona zimną wodą i jakiś dodatkowy pojemnik może być plastikowe pudełko do przechowywania żywności. Stawiamy to wszystko na stole. Do miski z wodą wrzucamy kostki lodu i pozwalamy dziecku na ćwiczenie w wyciąganiu ich za pomocą łyżki do pojemnika.

To co jeszcze może okazać się ciekawsze to jeśli dziecko po zakończeniu zabawy z wyciąganiem kostek nadal będzie chciało taplać się w wodzie z miski to można zaproponować mu kostkę mydła, mały ręcznik i większą miskę oraz zadanie wymycia własnych zabawek, które po osuszeniu dziecko może wkładać do dodatkowej miski. Pokazujemy na jednej z zabawek powoli i precyzyjnie, jak ma wyglądać zadanie i zostawiamy dziecko do spokojnego praktykowania.

Sortowanie dwóch kolorów z wykorzystaniem kostek lodu

Drugie zadanie jest bardzo podobne z tą jednak różnicą, że musimy przygotować kostki lodu w co najmniej 2 kolorach na przykład czerwonym i niebieskim. Do zabarwienia można użyć soku owocowego lub barwników spożywczych. Potrzebny nam też będzie jeszcze jeden pojemnik na żywność. Tak jak poprzednio kostki wrzucamy do miski z wodą, a dziecko ma za zadanie posortować kostki do odpowiednich pojemników używając tej samej łyżki do klusek.

Malowanie kolorowymi kostkami lodu

Jeszcze innym pomysłem jest zamrożenie kostek lodu w wielu kolorach. Zabarwiamy je za pomocą zmywalnych farb dla dzieci. A następnie zabranie ich ze sobą i malowanie nimi na asfalcie lub chodniku przed domem.
Na początku wszsytko będzie wyglądać trochę wodniście, ale kiedy słońce osuszy wodę na chodniku pozostaną różne ciekawe obrazy.
Dodatkowym atutem tej zabawy jest możliwość porozmawiania z dzieckiem o parowaniu i nauczyć się czegoś interesującego w przyjemny sposób.

Życzymy udanej zabawy i dziękujemy mamie z bloga One Little, Two Little za te wspaniałe pomysły.

komentarze 3 dla “Zabawy z kostkami lodu”

 1. Ola

  Witam,
  super strona, bardzo fajne zabawy… czasem jest tak, ze potrzeba coś przeczytać i wymyśleć a potem okazuje się, że zabawa z dzieckiem trwa i trwa… nasz wysiłek niewielki a dziecko szczęśliwe….

  Super strona. Gratuluję :D

 2. malgosia, mama x4

  a ile bylo radosci, kiedy w takich kostkach lodu zamrozilismy drobne przedmioty! wszystkie dzieciaki (wiek 1-9) mialy oczy wieksze niz spodki, kiedy widzialy jak szybko taka kostka lodu topnieje na cieplej raczce :)

 3. malgosia, mama x4

  pomysl na kolorowe kostki lodu, nadajace sie do spozycia:
  w kazde zaglebienie wlozylismy m&m’sa o innym kolorze – oczywiscie zabarwil wode :) czekoladowe wnetrze mm’sa wyjelismy z zaglebienia tuz po puszczeniu farby, by woda nie zrobila sie metna. taka kolorowa kosteczka wygladala rewelacyjnie w szklance z woda :) dzieci jednak byly nieco zawiedzione, ze nie zmienila smaku wody ;)

Czas na Twój komentarz