Polskie Dni Montessori

Polskie Dni Montessori

23 stycznia, 2013

Polskie Dni Montessori 2013
W dniach 15-17 marca 2013 roku w Warszawie czeka nas kolejne niezwykłe wydarzenie, jeśli chodzi o pedagogikę Montessori w Polsce. Zapraszamy Was zatem do zapoznania się z Polskimi Dniami Montessori, czyli zestawem ciekawych wykładów, warsztatów i dyskusji w grupach tematycznych/panelowych, które poprowadzą wybitni specjaliści pedagogiki Montessori z Polski oraz goście z zagranicy.

Tematem przewodnim konferencji będzie „Edukacja w systemie Marii Montessori – wychowanie do wartości”.

Nie ukrywamy, że jest to temat bardzo nam bliski.

Organizatorami konferencji są:


Wykłady plenarne w czasie Polskich Dni Montessori

  • prof. dr hab. Bogusław Śliwerski (Warszawa): „Wychowanie do wartości a wychowanie wartościowe”
  • Claus Dieter Kaul (Niemcy): „Wychowanie w systemie Marii Montessori a zagrożenia współczesnego świata”
  • dr Małgorzata Miksza (Łódź): „Problem wartości w naukach o wychowaniu a wychowanie do wartości w pedagogice Marii Montessori”

Po więcej informacji o programi zapraszamy na stronę Polskich Dni Montessori.

komentarzy 7 dla “Polskie Dni Montessori”

  1. Jan

    Kochani :-)

    Moi Mili Montessorianie

    Razem z Wami cieszymy się z Polskich Dni Montessori oraz z …
    III Ogólnopolskiej Konferencji Montessori , które nomen omen pojawiają się tej wiosny w odstepie miesięcznym.
    Drogi Polski Świecie Montessori chyba już czas na obrady przy okrągłym stole…i wspólne ustalenia co do współpracy.

    Polscy nauczyciele montessori chcąc skorzystać w krótkim czasie z obydwu ciekawych przedsięwzięć muszą wydać około 700 zł !!! To nie jest mało bo więcej niż za uczestnictwo w niejednej międzynarodowej konferencji Montessori Europe.

    Zróbmy coś razem

    z gorącą nadzieją na realność mego postulatu

    Jan Dąbrowski

  2. Ania

    Tematy wykładów re-we-la-cyjne. Szczęściarz kto będzie tego słuchał. Ja również się zapisałam, ale zdaje się, że nie dane mi będzie uczestniczyć – jest tylu chętnych, odpowiedzi na rejestrację nie otrzymałam…
    Mam ogromną nadzieję, że będzie można znaleźć na Państwa stronie podsumowanie tego wydarzenia i – może – konkretne wskazówki co i jak w temacie wychowania :)

    pozdrawiam
    Ania, mama 15 mies. Antka

  3. Joanna i Rafał Szczypka

    @Ania – tak, postaramy się podzielić relacją z konferencji. Chciałbym komentować na bierząco z wykładów, ale zobaczymy, na co mi technologia pozwoli :) Pozdrawiam. Rafał

  4. Joanna i Rafał Szczypka

    @Jan – Dziękuję Janie za Twój komentarz i wysunięcie postulatu. Zapraszam do dyskusji organizatorów obu konferencjii.

    Z mojego doświadczenia pracy ogólnie mówiąc przy tworzeniu stron internetowych mogę jednak powiedzieć, że w tej dziedzinie mamy mnóstwo różnych konferencji i wydarzeń, z których każda sporo kosztuje, ale nie wyobrażam też sobie zebrania tego wszystkiego do kupy. To jednak co zauważyłem to, że sporo tych konferencji prowadzi przekaz na żywo przez jakiś kanał tak, aby wszyscy zainteresowani, którym nie dane było w tej konferencji uczestniczyć, ze względu na finanse, nieodpowiedni termin, mogli jednak skorzystać.

    Jak widać z zainteresowania obu konferencjami Montessori – brakuje już miejsc – nawet więcej tego typu wydarzeń jest w Polsce potrzebnych. Ja wysuwam postulat podzielenia się tymi konferencjami poprzez internet, albo nagrywania wykładów i udostępnienia ich do wglądu po konferencjach. W końcu wydaje mi się, że ideą jest, aby rozprzestrzeniać wiedzę i zrozumienie zalet Montessori, a nie chować jej dla garstki tych, których i tak nie trzeba przekonywać.
    Pozdrawiam, Rafał

  5. Agnieszka

    Panie Janie, wreszcie ktoś to powiedział głośno!!! Bardzo się cieszę, że ta sprawa wyszła. :) Nie do końca jestem przekonana o udostępnianiu wykładów po konferencji – dla tych którzy są zainteresowani wyłącznie usłyszeniem takowego będzie to pretekst do nieuczestniczenia w nich osobiście, a zatem do nie ponoszenia kosztów. A przecież konferencje i podobne im zjazdy pociągają za sobą ogromne koszty organizacji. Może zeszłoroczne wykłady, sprzed dwóch lat… to co innego…
    Natomiast umiejscowienie czasowe dwóch konferencji obok siebie skazuje mnie (ze względu na czas i finanse) na opowiedzenie się po jednej ze stron i abstrahując od tego, że mnie to edukacyjnie i nie tylko zubaża – dość skutecznie – to dodatkowo tworzy niemiłą sytuację podziałów – coś zupełnie przeciwnego, co sami głosimy na co dzień… dzieciom wspólnota, dorosłym… – życie…? Pytanie dlaczego tak się stało, czy to przypadek czy nie.

  6. Rafał Szczypka

    @Agnieszka – Uczestnictwo w konferencji to coś wiecej niż słuchanie wykładów. Mamy możliwość porozmawiania, zadania pytań wykładowcom, nawiązania nowych znajomości. Koszty konferencji i tak istnieją więc dlaczego wykluczać tych których nie stać albo dla których po prostu zabrakło miejsc, albo tych, którzy nie mogą przyjechać do Warszawy, bo nie mają z kim zostawić dzieci. Udostępnienie materiałów za darmo nie zubaża tych, którzy zapłacili za bycie na konferencji osobiście.

    Pytanie o podziały oczywiście pozostaje.

  7. Agnieszka Barbasiewicz

    Zgadzam się z Jankiem w 100%! Tez zastanawiałam się nad przypadkowością (lub jej brakiem) jeśli chodzi o tak bliski termin obu konferencji. Tak jak gdyby ktoś chciał bym musiała wybrać. Wierzę, że na obu konferencjach będzie bardzo dużo cennych treści, wspaniałych, doświadczonych montessorian i przede wszystkim mnóstwo pasjonatów z całej Polski. Czy nie czas przestać się na siebie boczyć? Czy Maria Montessori by to pochwalała? I czy to fair wobec wszystkich tych zapalnych Rodziców i Nauczycieli, którym tak bardzo potrzeba wspólnego forum? Naprawdę wykonują ciężką i ważną pracę i najczęściej nie mają czasu śledzić niesnasek w środowisku. Chyba pedagogiki Montessori ma w swoim zamyśle łączyć ludzi – nie dzielić.
    w oczekiwaniu na wspaniale spotkania pozdrawiam wszystkich Montessorian, którym bliska jest jedność.
    Agnieszka Barbasiewicz

Czas na Twój komentarz