At Home with Montessori – W domu z Montessori

At Home with Montessori – W domu z Montessori

26 listopada, 2009

At Home with Montessori - W domu z MontessoriWłaśnie dotarła do nas pięknie ilustrowana książka At Home with Montessori (W domu z Montessori), której współautorami są Patricia Oriti, David Kahn, a ilustracje powstały dzięki Julii Sheehan-Burke.
W Przedmowie David Kahn pisze:

Nie istnieje recepta Montessori na życie. Właściwie Dr Maria Montessori, która zawsze ceniła sobie tę unikalność i indywidualizm natury każdego dziecka, pewnie chroniłaby różnorodność w życiu rodzinnym. Książka At Home with Montessori (W domu z Montessori) zachęca do przemyślenia swojego domu, tak aby dorośli i dzieci, szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym, mogli żyć razem harmonijnie zachowując różne cele swojego rozwoju. Jej celem jest skupienie naszej uwagi na dziecięcych dobrych stronach, aby zasugerować parę pomysłów na stworzenie życia rodzinnego, w którym istnieje współpraca pomiędzy dorosłymi a dziećmi. Wykorzystanie przestrzeni domowej do poszanowania potrzeb każdego członka rodziny jest znacznie ważniejsze niż jakiekolwiek modyfikacje pokoi czy wdrożenia specjalnych projektów.

At Home With Montessori to krótka książka, która zachęca do przemyślenia własnego domu z perspektywy możliwości poszanowania potrzeb zarówno dorosłych jak i dzieci.

At Home With Montessori to krótka książka, która zachęca do przemyślenia własnego domu z perspektywy możliwości poszanowania potrzeb zarówno dorosłych jak i dzieci.

Przez najbliższych parę wpisów prześledzimy, co autorzy sugerują jeśli chodzi o stworzenie wspólnej przestrzeni dla dorosłych i dzieci w kuchni i jadalni, w łazience, w sypialni, w pokoju dziennym i na zewnątrz domu.
A Wy jakie macie pomysły na to, by dom uczynić przyjaznym zarówno dla dorosłych, jak i dzieci? Czy myśleliście o tym wprowadzając się po raz pierwszy do mieszkania i go urządzając? Albo kiedy budowaliście dom? Możliwość samodzielnego używania toalety, umywalki, zapalenia światła? Tak sobie ostatnio myśleliśmy, że kiedy będziemy urządzać kiedyś własne mieszkanie czy dom to przemyślenie tego typu kwestii zajmie nam sporo czasu. Właściwie to już zajmuje…

komentarze 2 dla “At Home with Montessori – W domu z Montessori”

 1. Wioletta

  Witam serdecznie!
  Przede wszystkim wielkie podziekowania i gratulacje za strone poswiecona wychowaniu w duchu Marii Montessori. Sposob zaprezentowanych informacji jest bardzo czytelny. Jakosc doskonale wpisala sie w to, co robicie!!!!
  Wspaniale, ze zwrociliscie uwage na dom – przeciez tu wszystko sie zaczyna:-) Harmonia wyniesiona z domu jest punktem odniesienia dla mlodego czlowieka i towarzyszy dziecku w kazdym miejscu, dodaje skrzydel i zapewnia pewnosc dzialan. Uwazam ze poszanowanie dla dziecka powinno byc istota naszych dzialan w planowaniu zarowno przestrzeni domowej, jak i zycia rodzinnego. Mam nadzieje, ze informacje, ktore przedstawicie, zaczerpniete z ksiazki At Home with Montessori beda inspiracja dla rodzicow. Do uslyszenia i pozdrawiam serdecznie!!!

 2. Ola

  Asia i Rafał! Piszcie jak najwięcej właśnie o domu. Teraz bardzo mnie ten temat nurtuje i potrzebuję inspiracji.Lada dzień stanie kuchnia i zależy mi żeby część sztućców i naczyń była w zasięgu reki dzieci.Myślę że dobrze jest przeznaczyć w lodówce półkę na jedzenie które dziecko samo może sobie wziąć – ser w plastrach, wędlina też pokrojona,jogurty itp – dziecko wie że może samo sobie coś przygotować.Podobnie ubranka dzieci maja tak poukładane zeby same mogły się ubrać. Są szufladki osobne na majtki, na skarpety, rajstopy i na podkoszulki.Każde z dzieci ma swoją szafkę z 4 półkami.Na górnej są bluzki i koszulki,niżej pizamki, potem swetry i grubsze bluzy i na dole spodnie.Nasza córeczka ma jeszcze dodatkowe 2 półki – na sukienki i na spódniczki:)
  Każde z dzieci ma niedużą komodę na swoje osobiste rzeczy, skarby.W przedpokoju zawisą niskie wieszaczki na kurtki i koszyki na czapki,. szaliki.Teraz po przeprowadzce z bloku (54m) do domku (145m) mamy większa przestrzeń,łatwiej nam wdrożyć w życie pewne pomysły, wstawić więcej mebli i zadbać o to by każda z rzeczy miała swoje miejsce.
  Pozdrowienia serdecznie!

Czas na Twój komentarz