Poznaj, co twoje dzieci lubią, a czego nie lubią

KIDS TALK™ to blog na tematy związane z rozwojem dziecka redagowany przez Maren Schmidt. Maren jest nauczycielką Montessori z dyplomem Association Montessori Internationale oraz założycielką szkoły Montessori. Posiada ponad 20 lat doświadczenia w pracy z dziećmi. Jest autorką książki Understanding Montessori – A Guide For Parents (Zrozumieć Montessori – Przewodnik Dla Rodziców). Uzyskaliśmy zgodę autorki na tłumaczenie artykułów zamieszczanych na KIDS TALK™ na język polski i umieszczanie ich na naszej stronie
Jaki jest ulubiony posiłek twojego dziecka? Kolor? Ubranie? Czego twoje dziecko nie lubi. Nasze wybory dają ważny wgląd w naszą osobowość. Jeśli dziecko zgadza się z nami w większości przypadków mamy dosyć łatwą drogę. Jednak dziecko, które bardzo stanowczo wyraża swoje wybory, może doprowadzić nas do granic wytrzymałości i nadwyrężyć naszą cierpliwość. Jak długo jesteśmy w stanie słuchać wywodów w stylu: ‘Tego nie lubię. To jest obrzydliwe. Tego nie będę jadł. Nie będę się kąpał’? Jak radzimy sobie z dziecięcymi napadami złości, rzucaniem wszystkim, krzyczeniem, albo z rozrywającym nasze serce ‘Nienawidzę cię!’?
Usłyszenie z ust trzy-, cztero-, czy pięciolatka słów ‘Nienawidzę cię!’ jest dla nas druzgocące, a jednak wątpię, że są jacyś rodzice, którzy nie usłyszeli nigdy takich słów. Najczęstszym błędem, który popełniamy (ja też to robię!) jest przeświadczenie, że ten wybuch jest bezpośrednio skierowany do nas. Takie eksplozje słów są wyrażeniem własnych wyborów dziecka i prawie zawsze nie mają nic wspólnego z tobą. Jeśli nasze dzieci wyrażają swoje wybory w tak stanowczy sposób, trudno jest powstrzymać nasze emocje i nasza potrzeba bycia kochanym bierze górę nad całą sytuacją. Jeśli nie wycofamy się i nie spojrzymy chłodnym okiem na podłoże wybuchu, bardzo łatwo będzie nam stać się zakładnikami dziecięcych wymagań.
Kiedy dzieci rzucają zdanie typu ‘Nienawidzę cię!’, wyrażają one dużą niechęć. Dzieci dostrzegają, że potrafisz zmienić daną sytuację lub otoczenie i kierują swoje frustracje na ciebie. Nienawiść jest skrajną formą niechęci. Miłość jest na dalekim krańcu sympatii. Sympatia/niechęć. Miłość/nienawiść. To słowa do wyrażania stopnia naszych wyborów i preferencji. ‘Lubię makaron’. ‘Nienawidzę ryb’.
Patrząc jednak z punktu widzenia emocji, przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść. Przeciwieństwem miłości jest lęk, lęk przed utraceniem miłości, lęk przed byciem niekochanym.
Kiedy słyszymy, gdy nasze dzieci (i inni też) mówią ‘Nienawidzę cię!’, wyrażają oni albo niechęć albo strach. Musimy wycofać się na chwilę i spojrzeć na sytuację, aby zrozumieć ukryty przekaz dziecka pamiętając, że zdanie mówi o jakiś preferencjach lub lękach dziecka. Rozładuj sytuację poprzez przetłumaczenie ‘Nienawidzę cię!’ na język miłości, na przykład: ‘Wiem, że jesteś zmartwiony, ale kocham cię. Wiem, że ty również mnie kochasz, ale jesteś teraz rozzłoszczony (nieszczęśliwy, zmartwiony). Możesz mi powiedzieć, czego potrzebujesz?’
Pamiętaj, że dzieci uczą się szybko, że wymawiając niektóre słowa mogą zmiękczyć rodziców, którzy ustąpią im wymaganiom. ‘Nienawidzę cię!’ jest jednym z ulubionych wyrażeń. Dziecko użyje ostrego języka jeśli jego wybory nie są brane pod uwagę. Z mojego doświadczenia wynika, że wyrażenie ‘Nienawidzę cię!’ zwykle bierze się z dwóch powodów: nie brania pod uwagę wyborów dziecka lub lęku przed opuszczeniem.
Rodzice dzielą się ze mną różnymi ciekawymi historiami. Jedna mama odkryła, że jej syn wpadał w szał z krzyczeniem ‘Nienawidzę cię!’ zawsze w jeden dzień po tym, jak jego tata wyjeżdżał w podróż służbową. Ukrytym znaczeniem był tutaj więc strach przed opuszczeniem przez ojca. Kiedy tylko mama zrozumiała, że jest to związane z lękiem i chęcią zatrzymania taty w domu, napady złości skończyły się.
Jeden z ojców zauważył, że napady złości z ‘Nienawidzę cię!’ zawsze pojawiały się kiedy zabrakło masła orzechowego. Odkrywając tę zależność zwrócił się do syna: ‘Wiem, że wolisz kanapki z masłem orzechowym, ale mamy tylko indyka’. Zauważył on preferencje syna, a to co usłyszał zaskoczyło go zupełnie: ‘Dziękuję tato. Indyk też może być’. Rozpoznanie i zauważenie tego, co inna osoba lubi, a czego nie lubi wspaniale wpływa na poczucie bycia kochanym i wysłuchanym, a potrzeba silnego wyrażenia swoich wyborów czy lęków może zniknąć.
Bądź świadomy tego, co twoje dziecko lubi, a czego nie lubi, i potwierdzaj jego preferencje, by twoje dziecko czuło się kochane i rozpoznawało, że jest częścią waszej rodziny. Z twoją pomocą nauczy się ono wyrażać swoje wybory w odpowiedni i miły sposób. Wzmocnij waszą więź poprzez rozpoznanie preferencji swoich dzieci. Kiedy usłyszysz kolejny raz ‘Nienawidzę cię!’ nie bierz tego do siebie. Przemień się w Sherlocka Holmesa i odkryj czy ukrytą informacją jest jakaś szczególna preferencja dziecka czy strach przed czymś.
KIDS TALK™ to blog na tematy związane z rozwojem dziecka redagowany przez Maren Schmidt. Maren jest nauczycielką Montessori z dyplomem Association Montessori Internationale oraz założycielką szkoły Montessori. Posiada ponad 20 lat doświadczenia w pracy z dziećmi. Jest autorką książki Understanding Montessori – A Guide For Parents (Zrozumieć Montessori – Przewodnik Dla Rodziców).
Uzyskaliśmy zgodę autorki na tłumaczenie artykułów zamieszczanych na KIDS TALK™ na język polski i umieszczanie ich na naszej stronie www.bycrodzicami.pl.
'Poznaj, co twoje dzieci lubią, a czego nie lubią’ jest tłumaczeniem oryginalnego artykułu w języku angielskim pod tytułem ’Know Your Children by Their Likes and Dislikes’
Dobry artykuł? Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku. Dziękujemy!
Na pewno nie możemy nic narzucać dzieciom na siłę, bo tylko jeszcze bardziej się zniechęcą :)