Dźwięki ciszy – mapa dźwięków

Dźwięki ciszy – mapa dźwięków

26 sierpnia, 2008

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak ważny dla dziecka i każdego z nas jest czas spędzany na łonie natury.

Przeglądając internet w poszukiwaniu różnych form aktywności na świeżym powietrzy natrafiliśmy na stronę internetową Green Hour – Discover the Wonder of Nature. Strona ta powstała, by pomóc odwrócić szybko postępujące odsuwanie się dzieci i młodzieży od zabaw na świeżym powietrzu i na łonie natury na rzecz gier komputerowych i telewizji. ‘Green Hour – Zielona godzina’, to trochę czasu spędzonego na łonie natury każdego dnia. Takie podejście pozwoli wskazać dzieciom odpowiednie wzorce prowadzące do dobrego samopoczucia na poziomie fizycznym, umysłowym i emocjonalnym.

Tworzenie mapy dźwięków

Przykładowa mapa dźwięków

Przykładowa mapa dźwięków

Jednym z pomysłów na zaciekawienie dzieci tym, co kryje w sobie natura jest zadanie polegające na tworzeniu tak zwanej ‘mapy dźwieków’.

Należy się więc wybrać do lasu lub na jakąś polanę lub gdziekolwiek z dala od zgiełku oraz zabrać ze sobą parę kartek papieru, podkładek (żeby mieć na czym te kartki położyć) i długopisów.

Zasady zabawy są bardzo proste: Każdy z uczestników siada sobie w wybranym przez siebie miejscu z długopisem i kartką w ręce i kreśli na środku kartki 'O’, które oznacza jego pozycję. Następnie wszyscy zamykają oczy i pozostają całkowicie cicho przez co najmniej 2 minuty słuchając dźwięków wokoło. Po zakończeniu trwania ciszy należy postawić na kartce 'X’ w miejscu, z którego dochodził dźwięk, a następnie napisać lub namalować, co było źródłem tego dźwięku (np. żaba, pszczoła, wiewiórka, pies, i tak dalej).

Później można porównać swoje wyniki oraz umiejętność rozpoznawania dźwięków natury. Natura potrafi zapewnić niezapomniane przeżycia dla wszystkich zmysłów, a czasem warto posłuchać jej przez chwilę z zamkniętymi oczami i przekonać się jakie dźwięki wydaje cisza.

Czas na Twój komentarz