Karty z ciepłego lata do dopasowywania

Karty z ciepłego lata do dopasowywania

15 lipca, 2008

Kartki do dopasowywaniaJako, że lato wciąż w pełni, dobrym zadaniem dla dzieci może okazać się dopasowywanie kartek z różnymi obrazami spotykanymi w lato, czyli plażą, muszelkami, piłką, basenem, zabawą na świeżym powietrzu na trawie, itp.
Gotowe już kartki możecie ściągnąc ze strony Montessori for Everyone. Wystarczy je tylko wydrukować w dwóch egzemparzach, pociąć i jeśli jest taka możliwość to zalaminować, żeby wystarczyły na dłużej. Każdą serię trzymamy osobno zawiązaną gumką do włosów. Można oczywiście wykorzystać własne materiały lub kupić różne kartki pocztowe w dwóch egzemplarzach.

Z kartami dziecko może bawić się na wiele różnych sposobów:

Dopasowywanie kart do siebie

W zależności od umiejętnośći dziecka można na początek używać tylko po 3 karty do dopasowywania, a następnie zwiększać ich liczbę, jeśli dziecko dobrze sobie radzi. Kładziemy jedną serię kart w jednej linii, a drugą pomieszaną trzymamy na kupce. Dziecko bierze kartkę z kupki i znajduje jej odpowiednik.

Gra w zapamiętywanie

Dla trochę starszych dzieci można porozkładać wszystkie kartki na dywanie lub stole poodwracane do góry nogami i zagrać w zapamiętywanie, czyli dziecko podnosi jedną z kart, odwraca ją, a następnie podnosi inną i sprawdza czy to taka sama karta. Jeśli karty pasują, odkładane są na bok, jeśli nie odkładamy je na to samo miejsce i ruch ma kolejna osoba. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej kart.

Ćwiczenia językowe związane z kartami

Karty te mogą posłużyć dziecku również, jako zachęta do opowiedzenia lub opisania tego, co widzi ono na którejś z kart lub nauki nowych słówek. Na przykład można powiedzieć do dziecka: Na której kartce jest piłka? I czekać aż dziecko wskaże odpowiednią kartę. Kolejnym etapem może być wskazanie na daną kartę i zapytanie co na niej widać.

Życzymy dobrej zabawy!

Czas na Twój komentarz