Jak szybko wystawiamy werdykt metodzie Montessori?
Choć coraz więcej słychać w Polsce o metodzie Montessori to jednak reakcje rodziców najczęściej opierają się na szybkich i zasłyszanych opiniach, które pozbawiają tę metodę głębi i doświadczenia płynącego z ponad 100-letniego rozwoju.
Słowo 'Montessori’ nie jest prawnie chronione
Dodatkowo nazwa 'Montessori’ nie jest nazwą prawnie chronioną więc każdy na całym świecie może dodać do nazwy swojego przedszkola, szkoły, materiałów czy kursów słówko 'Montessori’ choć w rzeczywistoście jego działalność nie będzie miała nic wspólnego z tym, co kultywowała Maria Montessori.
Po jej śmierci dalszym rozwojem, prowadzeniem treningów dla nauczycieli, przedszkoli oraz szkół, publikacją książek zajmuje się założone przez nią w roku 1929 Association Montessori Internationale.
Zastanawiając się więc nad wyborem szkoły czy przedszkola montessoriańskiego należy najpierw bardzo solidnie poznać czym jest metoda Montessori, by móc dobrze ocenić, czy dana placówka rzeczywiście ma z pedagogiką Montessori coś wspólnego. Warto to zrobić poprzez przeczytanie choć jednej książki napisanej przez Marię Montessori. W języku polskim dostępna jest niestety tylko jedna pozycja pod tytułem 'Domy Dziecięce’, ale będzie to i tak dobry wstęp do pogłębienia wiadomości.
Złe doświadczenia z daną placówką oświatową, która okręśla się nazwą 'montessori’ nie powinny decydować o naszym werdykcie wobec metody Montessori. Sprawdźmy raczej jakie kursy przeszli nauczyciele, jakie podejście mają do dziecka, jak wygląda wnętrze przedszkola (powinno być czyste, zadbane, ładne, każdy przedmiot ma swoje miejsce, szafki są odpowiedniej wysokości, by dziecko samodzielnie mogło z nich korzystać, to samo ze stolikami, krzesłami).
Metody Montessori nie należy też również kojarzyć tylko z ładnie przygotowanym otoczeniem i materiałami (jak np. różowa wieża). W rzeczywistości wkład Montessori w edukację idzie znacznie dalej szukając dla dziecka wyzwolenia, szacunku, zauważenia jego potencjału. Dziecko jest dla świata największą wartością, bo dzięki dziecku świat może się przemieniać, może się stać miejscem zbudowanym na zasadach pokoju i solidarności.
Co więcej, zasady metody Montessori są uniwersalne dla dzieci na całym świecie, dzieci różnych ras, języków, religii, poziomów życia. Praca Marii Montessori nie była zakorzeniona w jednym miejscu, nie opierała się zawsze tylko na jednym i tym samym zestawie materiałów, nie odnosi się tylko do dzieci pracujących z wykwalifikowanymi nauczycielami – ona odnosi się po prostu do dzieci i ma na celu pomóc w ich życiu.
Każdy obserwując z zaangażowaniem dzieci może odkryć ich niezwykły potencjał, chęć odkrywania świata i szukania prawdy. Każdy może odkryć, że dzięki naszym dzieciom świat może być lepszy.
Warto więc słysząc w przelocie 'metoda Montessori’ poszukać więcej na ten tamat zanim wystawimy ostateczny werdykt i podzielimy się nim z naszymi znajomymi.
Dobry artykuł? Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku. Dziękujemy!
Świetny tekst. Absolutnie się pod nim podpisuje.
Dziękujemy :)