Być przygotowanymi rodzicami
Rodzice są pierwszymi nauczycielami i najważniejszymi osobami dla swoich dzieci od samego początku. Podczas ciąży dziecko jest związane ze swoją mamą i zależy od niej całkowicie. Już w szóstym miesiącu ciąży dziecko słyszy głos, oddech i bicie serca swojej mamy i po narodzinach potrafi rozpoznać jej głos, a dzięki temu czuć się bezpiecznie i wygodnie w jej ramionach.
Więcej w tym artykule
- Więź pomiędzy dzieckiem i rodzicami
- Rodzice odkrywcami swoich dzieci
- Reguły i porządek w środowisku
- Wprowadzenie do przygotowania środowiska dla dziecka
Więź pomiędzy dzieckiem i rodzicami
Dzieci zależą od swoich rodziców. Na przykład podczas czasu karmienia piersią, kiedy mama jest całym światem dla noworodka. Spędzają razem dużo czasu, noworodek obserwuje jej twarz i piersi. W dalszym rozwoju dziecko wciąż jest zdane na rodziców. Ojciec odgrywa również bardzo ważną rolę tak podczas ciąży, jak również po narodzinach. Wspiera on mamę i dziecko kiedy dochodzą do siebie wyczerpani po porodzie. Co więcej, jako rodzic może przejąć część obowiązków w domu i pomóc mamie w opiece nad noworodkiem zwłaszcza w czasie pomiędzy karmieniem. Pomoc taty w pierwszych tygodniach, ale także w czasie całego rozwoju dziecka jest nieodzowna. Niewątpliwie mama i tata to osoby, które mają największy wpływ na życie dziecka. Oboje są odpowiedzialni za jego rozwój i potrzebują przygotować się na przyjęcie noworodka do swojego domu. Marzeniem wszystkich rodziców jest, by ich dzieci rosły na wspaniałych, dobrych ludzi. Tu również możemy wnieść dużo swojego wkładu.
Rodzice odkrywcami swoich dzieci
Rodzice powinni być od samego początku świadomi, że rozwój psychiczny i fizyczny ich dziecka zależy w dużej mierze od ich zaangażowania w ten proces. Zaraz po narodzeniu rodzice powinni stać się odkrywcami swego dziecka, a do tego trzeba się przygotować. Jest to bardzo ważne, by umieć odpowiadać na potrzeby dziecka i poznawać go coraz bardziej. Dzięki obserwacji zachowania noworodka rodzice uczą się rozpoznawać powody jego płaczu i jaki sposób komunikacji jest najlepszy. Ponadto, będąc cierpliwymi obserwatorami i rozważnymi słuchaczami, rodzice budują w sobie szacunek dla dziecka i jego możliwości, by w końcu zyskać również jego szacunek. Według Marii Montessori takie podejście rodziców nie tylko pomaga im przebrnąć przez trudne pierwsze dni życia nowego człowieka radząc sobie ze wszystkimi nowymi zadaniami, ale również w dłuższym okresie wywiera pozytywny wpływ na dziecko, które buduje swoją wolność i odpowiedzialność.
Do góry
Reguły i porządek w środowisku
Dzieci potrzebują porządku w swoim środowisku, aby czuć się bezpiecznie. Dlatego obserwacja jaką rodzice prowadzą powinna być wspierana przez zasady i porządek w ich codziennych zadaniach. Warto więc wprowadzić pewną regularność w zajęcia dziecka takie jak spanie, karmienie, zabawa. Dodatkowo, ważne jest, by pamiętać o bardzo starannym doborze zabawek odpowiednich dla rozwoju dziecka. Dzięki temu, nasze dziecko może być radosne i opanowane.
Dziecko od samego początku buduje własne bezpieczeństwo i zaufanie na rzeczach niezmiennych i uporządkowanych. Jego jeszcze nie rozwinięte poczucie własnej woli musi się uformować, a kluczem do tego są konsekwentne zasady obojga rodziców. Dzięki tym zasadom i porządkowi budowany jest autorytet rodziców, który ma niezwykły wpływ na charakter i dyscypinę u dziecka w czasie jego rozwoju od jednostki całkowicie zależnej do niezależnej.
Do góry
Wprowadzenie do przygotowania środowiska dla dziecka
Aby w odpowiedni sposób odpowiadać na potrzeby swego dziecka rodzice powinni przygotować na jego przyjęcie zarówno siebie jak i środowisko (otoczenie), w które noworodek będzie poznawał od swoich pierwszych chwil. Ważne jest, aby przygotować pokój dziecka w taki sposób, by był on bezpieczny, a jednocześnie nie ograniczał swobody odkrywania jaką dziecko posiada od początku. Wraz z rozwojem dziecka powinniśmy wyposażać jego pokój w odpowiedniej dla niego wiekości meble i miejsce do pracy i zabawy. Organizacja całego domu powinna budować w dziecku poczucie własnej wartości i zdolności, by pomagać mu pokonywać nowe przeszkody i wyzwania z zaangażowaniem i radością.
Przy wyborze zabawek i mebli rodzice powinni zawsze brać pod uwagę rozwój psychiczny i fizyczny dziecka, by nie nakładać na niego zbyt dużych zadań, ale również nie podsuwać mu przedmiotów, które nie budzą już zainteresowania i chęci odkrywania.
Z biegiem czasu dziecko powinno, a nawet chce uczestniczyć w różnych domowych pracach ucząc się jak współpracować ze swoimi rodzicami, kiedy oni prezentują mu jak wykonywać nowe obowiązki. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że zwykłe domowe obowiązki mogą być czymś niezmiernie interesującym dla ich dzieci. Warto więc nie opierać się z zaproszeniem dzieci w takie prace, ponieważ jest to dla nich ogromna radość, a przy okazji niezwykła pomoc w rozwijaniu ich zdolności i umiejętności. Dodatkowo skupienie, jakie dziecko buduje wykonując różne zadania jest bardzo ważnym punktem na drodze do niezależności i budowania własnej wartości.
Prawidłowy rozwój naszych dzieci jest procesem bardzo długim i wymaga od rodziców ogromnego wysiłku, by w odpowiedni sposób odpowiadać na niespodziewane sytuacje. Jako rodzice jesteśmy pierwszymy nauczycielami. Nasze zaangażowanie i radość życia, podejście do pokonywania wyzwań stają się wzorcem dla dzieci. Świadomość tego może być ogromnym motorem motywującym nas, by zmieniać swoje złe przyzwyczajenia i stawać się tak dobrymi, radosnymi i mądrymi jak chcielibyśmy, by były nasze dzieci.
Do góry
Dobry artykuł? Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku. Dziękujemy!