Język migowy dla niemowląt … jak rozmawiać z dzieckiem zanim potrafi ono mówić

Język migowy dla niemowląt … jak rozmawiać z dzieckiem zanim potrafi ono mówić

25 września, 2008
Okładka książki Baby Signs: How to Talk with Your Baby Before Your Baby Can Talk

Okładka książki Baby Signs: How to Talk with Your Baby Before Your Baby Can Talk

Wczoraj dostaliśmy od naszej znajomej książkę Baby Signs: How to Talk with Your Baby Before Your Baby Can Talk autorstwa Lindy Acredolo oraz Susan Goodwyn i zdołałem przeczytać wstęp ale już nie mogę sie doczekać, kiedy będę miał czas, żeby kontunuować. 

Wiedzieć, co chce nam powiedzieć dziecko zanim potrafi ono jeszcze mówić to niesamowita zdolność, która pomaga zarówno dziecku, jak i rodzicom. Sposobem na to jest język migowy dla niemowląt lub z angielskiego Baby Signs. Poprzez proste znaki takie, jakich niemowlęta szybko się uczą, są one w stanie zakomunikować nam wiele rzeczy. Przykładami takich prostych znaków może być machanie dłonią na pożegnanie oznaczające „pa pa pa”, czy wzruszanie ramionami, oznaczające „nie wiem”, skinięcie głową oznaczające „tak” i poruszanie głową z boku na bok oznaczające „nie”. Dlaczego więc nie spróbować wprowadzić więcej znaków opisujących najważniejsze czynności czy coś, co interesuje niemowlę najbardziej?

Historia języka migowego dla niemowląt

Język migowy dla niemowląt to wcale nie nowa rzecz. W latach 70-tych XX wieku Joseph Garcia (tłumacz amerykańskiego języka migowego) zauaważył, że niesłyszący rodzice posługujący się językiem migowym porozumiewają się ze swoimi słyszącymi dziećmi o wiele szybciej niż rodzice słyszący. Takie odkrycie zainspirowało go, by w roku 1987 na Alaska Pacific University podjąć badania na dzieciach używając do komunikacji z nimi prostego języka migowego. W badaniach tych uczestniczyły już sześciomiesięczne niemowlęta. Rezultaty były niesamowite. Jego badania wykazały, że słyszące dzieci, które miały kontakt z językiem migowym od 6-7 miesiąca życia potrafiły komunikować się za jego pomocą już w 8-9 miesiącu. Proces ten wspomagał również znacznie rozwój mowy. Tym sposobem powstała metoda Sign with your BABY ®.

Do Polski metoda ta trafiła w roku 2005, kiedy Danuta Mikulska (doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego) zaprezentowała ją na festiwalu nauki. Przy Uniwersytecie Warszawskim powstała grupa badawcza, która przygotowała polską wersję Sign2baby. Nazwano ją bobomigi. Warto zajrzeć na stronę internetową Klubu Koko, który prowadzi zajęcia bobomigania. Znajdziecie na niej również dużo przydatnych informacji. Bardzo pomocny może okazać się Słowniczek Bobomigowy.

Zasady migania do niemowląt

Miganie do niemowląt warto zacząć około 6 miesiąca życia dziecka od kilku prostych znaków oznaczających najczęstsze czynności czy rzeczy w otoczeniu dziecka takie jak: spać, jeść, kąpać się, pies, kot. W tym samym czasie, kiedy pokazujemy znak, należy zawsze wymawiać słowo. Początkowo dzieci jedynie obserwują, a następnie próbują nas naśladować, aż w końcu dochodzą do momentu, gdy same z siebie wyrażają, to co chcą nam przekazać poprzez wcześniej poznane znaki.
Ważna jest konsekwencja i systematyczność. Znaki muszą wyglądać zawsze tak samo i powinniśmy ich używać za każdym razem. W poznaniu znaków mogą pomóc piosenki, rymowanki, książeczki. Kiedy Twoje dziecko samodzielnie stworzy jakiś znak, należy go używać.

Jeśli ktoś martwi się, że używając języka migowego jego dziecko nie będzie uczyło się mówić, to może się uspokoić, bo badania wykazują, że stosowanie języka migowego dla niemowląt nie tylko nie hamuje nauki mówienia, ale dodatkowo ją stymuluje i ułatwia. Należy tylko pamiętać, by zawsze mówić, kiedy pokazujemy.

Zasoby pomocne w poznaniu języka migowego dla niemowląt

komentarze 4 dla “Język migowy dla niemowląt … jak rozmawiać z dzieckiem zanim potrafi ono mówić”

  1. Dominika

    Gorąco wszystkich zachęcam do migania z niemowlętami. My migaliśmy do naszej córeczki od ok. 7 miesiąca życia. (Teraz ma 18m.) Niesamowite było to jak zaczęła sama migać i jak z dnia na dzień lawinowo pokazywała nowe znaki. Była bardzo szczęśliwa, że ją rozumiemy i że może nam powiedzieć o tym co widzi, czy słyszy. Teraz nadal miga, chociaż słowa często zastępują już jej znaki.

  2. Joanna i Rafał Szczypka

    Witaj Dominiko!
    Dziękujemy za komentarz. Takie wpisy zawsze niezmiernie nas cieszą. My zaczynamy dopiero z miganiem, parę podstawowych znaków i zobaczymy jak się to będzie rozwijać więc tym bardziej miło i pokrzepiająco brzmią takie słowa, jak Twoje powyżej.
    Pozdrawiamy serdecznie!

  3. Przemek

    My migaliśmy z naszą 2 letnią dziś Gabrysią, która w szczytowym okresie gadała z nami z apomoca 60 znaków!Jest to absolutnie rewelacyjna rzecz w komunikacji-dziecko-rodzic.Tak nas to wciągnęło, że jesteśmy w przededniu otwarcia polskiego oddziału amerykańskiego Baby Signs Institute prof. Acredolo i Goodwyn.Zapraszam na http://www.migusie.pl

  4. Agnieszka

    A czy można uczyć migać roczne dziecko? Czy to już za późno?

Czas na Twój komentarz