Między rodzicami a dziećmi, przyjazne kontakty z pociechami

Między rodzicami a dziećmi, przyjazne kontakty z pociechami

3 lutego, 2010
"Traktuj swoje dziecko jak mile widzianego gościa — przecież nikogo nie kochasz równie mocno!"

"Traktuj swoje dziecko jak mile widzianego gościa — przecież nikogo nie kochasz równie mocno!"

Choć książka Między rodzicami a dziećmi nie jest książką stricte o podejściu Montessori to jednak chcemy ją tutaj polecić, bo uważamy, że świetnie wpisuje się w to, co dla nas w podejściu Montessori wydaje się jedną z fundamentalnych rzeczy, a mianowicie umiejętność poszanowania dziecka i zaakceptowania jego emocji, zrozumienia skąd się one biorą i jak można sobie z nimi radzić. Dla nas pozycja ta okazała się również niesamowitą pomocą w zmianie własnego nastawienia do emocji, do sposobu, w jaki ze sobą nawzajem chcielibyśmy rozmawiać, rozwiązywać konflikty, słuchać siebie. Tak jak się ciągle o tym przekonujemy, przeczytanie nawet najlepiej napisanej książki jest tylko małym pierwszym krokiem, a później zaczyna się praca nad wewnętrzną przemianą, która ma swoje wzloty i upadki.

Między rodzicami a dziećmi – książka, którą warto czytać w kółko od nowa.

Tak jak zaleca się, by list czytać raz dla serca i raz dla rozumu, tak do książki autorstwa cenionego psychologa Haima Ginotta Między rodzicami a dziećmi warto wracać za każdym razem, gdy czujemy, że coś zaczyna się nie układać w naszych relacjach z najbliższymi. Odkryliśmy, że nie jest to książka, która odnosi się tylko i wyłącznie do relacji rodzice – dziecko, ale pozwala znaleźć rozwiązania na odbudowanie relacji pomiędzy małżonkami, a także lepiej zrozumieć nasze kontakty z innymi ludźmi.

Nie jest to równiez książka typu 'powinieneś zrobić to i to, bo tak na pewno będzie najlepiej’, ale raczej pozycja, która zachęca nas do przemyślenia swojego sposobu patrzenia na bycie rodzicami i zweryfikowania, dlaczego postępujemy w taki, a nie inny sposób.

Potęga słów

Książka ta pomogła nam zdać sobie sprawę jak często w naszych słowach pada ocena innych ludzi, czy to poprzez krytykę czy też poprzez pochwałę. I choć już od jakiegoś czasu zdawaliśmy sobie sprawę ze szkodliwości niepotrzebnych i oceniających pochwał to tutaj znów znaleźliśmy potwierdzenie i wiele przykładów z życia wziętych.
Bardzo ważny jest dla nas również podrozdział Właściwa komunikacja: wyrażaj słowami, to co czujesz. Co ważnego można w nim przeczytać: 'Mamy prawo do gniewu bez poczucia winy czy wstydu. Mamy prawo wyrażać to, co w danej chwili czujemy, z jednym wyjątkiem: możemy okazać nasz gniew pod warunkiem, że nie atakujemy osobowości ani charakteru innej osoby.’
Rozdział Potęga słów można przeczytać online więc nie będziemy go tutaj opisywać, ale zachęcamy serdecznie do zajrzenia i podzielenia się Waszymy opiniami.

Podsumowanie

Nasz egzemplarz wygląda już trochę wytarty, bo ciągle do niego wracamy, a trafiliśmy na niego dzięki książce Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwszej rodziny której autorkami są Adele Faber i Elaine Mazlish. W ksiązce tej dwie mamy uczęszczające na kurs dr Haima Ginotta dzielą się swoimi doświadczeniami i codziennymi perypetiamy z prób wprowadzania nowopoznanych teorii w praktyce. Książki te świetnie się uzupełniają.

Czas na Twój komentarz